WSA: opinia biegłego bez pouczenia organu nie może być dowodem w sprawie
W postępowaniu administracyjnym brak pouczenia biegłego o odpowiedzialności karnej sprawia, że jego opinia nie może być przyjęta jako dowód w sprawie.
Kanwą orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi była decyzja Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu, w której odmówiono zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi powiatowej. W trakcie postępowania, z uwagi na stwierdzoną potrzebę uwzględnienia wiedzy specjalistycznej dotyczącej warunków lokalizowania zjazdów, wyjazdów i wjazdów, PZD w Sieradzu skorzystał z dowodów, określonych jako "opinia" i "opinia techniczna". Obie wskazywały na niedopuszczalność zaprojektowania zjazdu z drogi publicznej na działkę skarżącego.
Rozstrzygnięcie SKO
Decyzję utrzymało samorządowe kolegium odwoławcze. W uzasadnieniu zwróciło uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)