Pokój po 30 latach wojny
Pokój po 30 latach wojny
Historyczny kompromis w Wielki Piątek
Dopiero w 17 i pół godziny po wyznaczonym terminie wszystkie partie polityczne uczestniczące w ulsterskim procesie pokojowym zaakceptowały dokument końcowy o przyszłości konstytucyjnej Irlandii Północnej, kończący 30-letnią wojnę. Irlandia Północna pozostanie częścią Wielkiej Brytanii, ale będzie korzystać z szerokiej autonomii. Dokument przewiduje m. in. referendum, wybory do zgromadzenia autonomicznego i utworzenie rady północ -- południe, a więc całkowicie nowe formy rządzenia tą umęczoną konfliktem prowincją brytyjską.
Dokument przyjęto po nadzwyczajnej sesji plenarnej, która zakończyła trwające od 21 miesięcy trójstronne obrady "okrągłego stołu" na zamku Stormont. W ceremonii kończącej krwawą wojnę między katolikami a protestantami uczestniczyli: przewodniczący obradom senator George Mitchell oraz premierzy i przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Irlandii. Obecność Tony'ego Blaira i Bertie Aherna symbolizowała kompromis i nadzieje wszystkich I rlandczyków na trwały pokój.
W poprawionym projekcie 67-stronicowego dokumentu, który senator Mitchell po raz pierwszy przedstawił w ub. poniedziałek, znalazły się dwa najważniejsze zapisy: o nowym zgromadzeniu autonomicznym dla Ulsteru, a także o radzie ministerialnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta