Słodkie namiętności
CUKIERNICY
Zmieniły się cukiernie, zmieniły się mody na ciasta, zmieniły się też zwyczaje klientów
Słodkie namiętności
GRZEGORZ SIECZKOWSKI
Na Wielkanoc Polacy jadają nadal zgodnie z tradycją drożdżowe babki i mazurki. I to się pewnie szybko nie zmieni. Ale w ostatnich latach pojawiła się moda na ciasta zupełnie delikatne.
-- Właściwie zniknęły wszystkie ciasta z ciężkimi kremami -- opowiada Jan Olczak, prezes Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy Rzeczypospolitej Polskiej. -- Teraz większość ciast robi się z bitą śmietaną. Ta tendencja pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych, kiedy zaczęliśmy więcej jeździć po świecie.
Większość ludzi z tej branży twierdzi, że o zaletach ciastek decydują dwa elementy. Pierwszy jest najważniejszy. To walory smakowe. Drugi to walory estetyczne -- ładne ciastko, pięknie ozdobiony tort zawsze przyciągają spojrzenia.
Zapomniane ciastka
Jednym z ciastek trochę teraz zapomnianych jest stefanka. Ten przysmak z kilku warstw ciasta biszkoptowego i kremu Francuzi nazywali atenkami (atheenes) , a Brytyjczycy ciastkami Stefka (Steve cake) . Skąd te nazwy? Ciastko -- jak głosi tradycja -- miał wymyślić pod koniec ubiegłego stulecia Dimitrios Stephanopulos z Aten, którego cukiernia znajdowała się nieopodal pałacu królewskiego, więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta