Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łącznikiem pozostanie słowo

11 kwietnia 1998 | Kultura | RW

PRZEKŁADY

Wiersze księdza Jana Twardowskiego po hebrajsku

Łącznikiem pozostanie słowo

"Jankiel radzi ku zgodzie" -- pisze Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" o najsławniejszym cymbaliście na Litwie. Zgodę można budować na wzajemnym poznaniu. A na poznanie składają się przede wszystkim wysiłki uczonych i artystów wielu pokoleń. Jednym z nich jest niewątpliwie dr David Weinfeld, profesor literatury hebrajskiej uniwersytetu w Jerozolimie, ale jednocześnie znawca, miłośnik i "przyswoiciel" literatury polskiej na glebę hebrajską.

Kiedy przed laty (1981) byłem w gościnnym domu państwa Weinfeldów na kolacji (dla mnie wtedy niezwykłej, bo pełnej egzotycznych jarzyn i owoców, a w Warszawie rzadkością były cytryny) , przeszliśmy po pewnym czasie na kawę do gabinetu Profesora. Rzecz jasna, ten nauczyciel Czesława Miłosza (dawał przyszłemu laureatowi Nobla lekcje hebrajskiego w czasie swego dwuletniego pobytu stypendialnego w Kalifornii) ma w księgozbiorze chyba tyle samo książek polskich, co hebrajskich. Ja zwróciłem wtedy uwagę na podręczny stolik i na nim stos (przynajmniej ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1359

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament