Trupy w szafach
ROZLICZANIE PRL
Niewielu udało się przejść przez Polskę Ludową "suchą stopą"
Trupy w szafach
Dyskusja na temat dekomunizacji, rozliczenia przeszłości i wskazania w innych nie może się toczyć bez rozpoznania przeszłości. Rozpoznania te bywają różne, czasem rozczulająco naiwne, jak to chociażby, które jest dziełem Jana Skórzyńskiego. Gdy czytam te zdecydowane słowo -- "winien" -- przyznam, że nie mogę opanować wzruszenia. Jakież to wszystko proste, prawda? Bardzo proste. Tym bardziej, że już dawno powiedziane.
Warto może zatem przypomnieć słowa zapisane i opublikowane w roku 1972 na łamach bardzo oficjalnego "Studenta" w szkicu
"Jesteśmy winni -- wszyscy! ":
"Jedna z gorzkich prawd najmłodszej poezji brzmi: totalitaryzm nie jest czymś wobec nas zewnętrznym, tkwi w nas samych, w naszej codzienności. Nie przypadkiem też dobór sytuacji i frazeologii obraca się wokół tej codzienności, wokół rytmu i sposobu życia tzw. szarego człowieka. Zło nie jest naniesione, jak np. w >>atakującej<< rzeczywistość, >>odważnej<< poezji Brylla z zewnątrz (najlepiej pokazać je w tej konwencji jako wynik działań >>panów tego świata<<) . Zło jest w nas, sami sobie określamy granice wolności". Jak wiadomo, problem ten powrócił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta