Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd się wzięły sądy grodzkie

11 kwietnia 1998 | Prawo | KP

HISTORIA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI

Mozaika kompetencji, właściwości i tytułów

Skąd się wzięły sądy grodzkie

KRZYSZTOF POL

Rodowód mających niebawem powstać sądów grodzkich, a właściwie wydziałów grodzkich w sądach rejonowych, sięga bardzo odległych czasów.

Sądy grodzkie w państwie polskim ukształtowały się w okresie patrymonialnym i nowożytnym, tj. (przyjmując za M. Bobrzyńskim) od połowy XIII w. do końca XV w. i od końca XV w. do końca XVIII w. Wywodziły się z kompetencji starosty generalnego jako namiestnika króla, dlatego zwano je sądami starościńskimi.

Starosta, czyli namiestnik króla

Od XIV w. działały dla szlachty sądy ziemskie, sądzące w powiatach, sądy podkomorskie dla sporów o granice (przetrwały do końca XVIII w. ) oraz -- w najważniejszych sprawach karnych i dla szlachty gołoty -- sądy grodzkie starostów (iudicia capitanealia) .

Urząd starosty ustalił się w Polsce od czasów panowania króla czeskiego Wacława, który przybył w 1300 r. i pozbawił władzy Władysława Łokietka. Ponieważ powrócił do Czech, przez pięć lat sprawował rządy w Wielkopolsce, Małopolsce i na Pomorzu przez starostów (capitanei) , których ustanowił jako swych namiestników, wykonujących władzę wykonawczą i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1359

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament