Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potargana więź krwi

11 kwietnia 1998 | Kraj | ma.s.

MIĘDZY RODZINň A POLITYKň

Polityczne podziały najrzadziejwystępują między małżonkami. A przynajmniej są najmniej znane. Najczęściej o politykę spierają się bracia.

Potargana więź krwi

MAłGORZATA SUBOTIa

Polityczne różnice w rodzinach są dość rzadkie. Tak przynajmniej uważa Krzysztof Jedliński, psychoterapeuta. Wyjątkiem są okresy politycznych przełomów. Tak było w Polsce na przykład w marcu 68, po powstaniu pierwszej "Solidarności", w trakcie wyborów prezydenckich w dziewięćdziesiątym roku. W czasach politycznej normalności najczęściej zdarzają się różnice między braćmi. Jedliński tłumaczy to naturalnym mechanizmem rywalizacji, jaki jest w relacjach między rodzeństwem. I dodaje, że kluczowy dla politycznej jedności rodziny jest autorytet ojca. Brak tego autorytetu zwiększa prawdopodobieństwo rodzinnych podziałów.

Różnice polityczne, choć są raczej zjawiskiem nietypowym, oczywiście występują. A w wypadku rodzin osób publicznie znanych jest o nich głośno.

Różnica jednej litery

Jan Glemb, mimo różnicy w ostatniej literze nazwiska, jest rodzonym bratem prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Młodszy o siedem lat. W czerwcowych wyborach 1989 roku startował do Senatu jako kandydat popierany przez PZPR. Dostał się do II tury, w której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1359

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament