DNA kluczem do tajemnic przeszłości
MEDYCYNA SňDOWA
Genetycy chcą wyjaśnić wielkie zagadki historii
DNA kluczem do tajemnic przeszłości
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Po wielu latach biolodzy molekularni chcą wyjaśnić zagadki przeszłości, których dotąd nie udało się rozwikłać rozkopywaniem grobów, badaniem kości oraz innych ludzkich resztek. Analiza DNA z użyciem najnowszych metod ma pomóc ustalić, czy uzasadnione są pogłoski, że Martin Bormann, sekretarz i faktyczny zastępca Hitlera, nie zginął w 1945 roku w stolicy kapitulującej Rzeszy, lecz uciekł do A meryki Południowej.
W ten sposób uczeni próbowali dotąd badać mumie starożytnego Egiptu, jak też pozostałości zamierzchłych zwłok odkrytych w bagnach Ameryki Północnej oraz szkielety naszych praprzodków w Afryce i Europie. Archeolodzy molekularni zamierzają np. wyjaśnić, czy neandertalczyk, którego pozostałości znaleziono w 1856 r. w pobliżu Düsseldorfu, był jednym z odgałęzień homo sapiens. Badania genetyczne mogą wreszcie rozstrzygnąć spór, jaki trwa od ponad 150 lat. Nie mniej pasjonujące są śledztwa z użyciem najnowszych metod, które mają rozstrzygnąć tajemnice historii współczesnej.
W grobowcu sławnych ludzi
Niedawno lekarz sądowy z Monachium prof. Wolfgang Eisenmenger wyizolował DNA z kości znalezionych w Berlinie, pochodzących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta