Informacje
Informacje
Czy można wybierać ojczyznę?
Przeczytałam artykuł w dodatku "Plus Minus" (nr 13/ 98 r. ), w którym autor, p. Jan Lissowski, pochodzący z Michałkowic pisze o swojej historii, historii Śląska i swoich refleksjach na temat narodowości Ślązaków. Bardzo mi się ten artykuł podobał, gdyż od pewnego czasu interesuje mnie historia Śląska i Ślązaków, a gdy pytam kogoś na Śląsku np. jakie miasta były polskie od 1922 roku, to mało kto wie. Mój ojciec urodził się w 1927 roku w Rudzie Śląskiej, ale gdy go pytałam czy Ruda Śląska przed 1922 r. była niemiecka, to on odpowiedział, że on się urodził już w Polsce i nie wie, jak to było wcześniej. Po przeczytaniu ww. artykułu czuję potrzebę napisania swoich odczuć w związku zmoim śląskim pochodzeniem. Urodziłam się w 1953 roku na Śląsku i mieszkam tu nadal. Obecnie nie mam wątpliwości co do mojej narodowości polskiej, ale w przeszłości miałam chwile, że zastanawiałam się, czy nie ma czasem narodowości śląskiej.
Moi rodzice są rodowitymi Ślązakami. W domu mówiliśmy gwarą, ale nie była to w pełni taka gwara, którą słyszy się na konkursach "Wybieramy Ślązaka Roku". Moja mama mówiąc gwarą śląską używała tylko tych wyrazów, które były podobne do języka polskiego np. "jo ida do dom" (ja idę do domu) , a tatę poprawiała, gdy użył innego wyrazu np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta