Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drapieżna Europa

11 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | KF

Zanikający świat dzikich zwierząt

Drapieżna Europa

KRYSTYNA FOROWICZ

Największym drapieżnikiem z rodziny psowatych jest wilk, największymi żyjącymi na lądzie zwierzętami mięsożernymi są niedźwiedzie. Rysie są największymi drapieżnikami z rodzin kotowatych. Zabijając te wspaniałe zwierzęta człowiek czuł się usprawiedliwiony, ponieważ sądził, że są one krwiożercze, napadają na ludzi z zasadzki i bez powodu.

Najwięcej drapieżników żyje w Słowacji i Rumunii. Polska zajmuje dziesiąte miejsce jeśli chodzi o populację rysia, niedźwiedzia, na czwartym miejscu plasuje się pod względem liczebności wilków. W Hiszpanii nie mieszka ani jeden ryś. Austriacy mogą oglądać wilki -- tylko wzoo. Szwajcaria choć górzysta i bogata w lasy nie ma ani jednego niedźwiedzia.

Rysie, wilki i niedźwiedzie występowały niegdyś licznie w starych, zwartych lasach i borach w całej Europie. Do przestrzeni życiowej potrzebują tysiąca hektarów. Trend niszczenia dzikich zwierząt pojawił się w połowie XIX w. w Niemczech, rozpełzł się szybko na cały kontynent. W dzisiejszych czasach spotkanie z którymś z okazałych czworonogów na łonie przyrody, oko w oko jest rzadkością. Ginęły nie tylko na polowaniach, ale człowiek wycinając lasy pozbawił zwierzęta ich naturalnego środowiska. Futro rysia zawsze było piękne, bardzo cenione i drogie. Pieczeń z niedźwiedzia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1359

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament