Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd i mocny wojewoda

24 kwietnia 1998 | Kraj | EO JP

Ustrój powiatów i województw

Samorząd i mocny wojewoda

Trzy projekty ustaw tzw. ustrojowych związane z reformą samorządowo-terytorialną trafiły w czwartek do drugiego czytania w Sejmie. Przedstawiciele SLD starali się wykazać ich niespójność oraz wewnętrzne sprzeczności, postulując dalszą pracę nad projektami w komisjach. PSL kwestionowało proponowany model ustroju terytorialnego, opowiadając się za samorządem dwuszczeblowym w gminach i województwach zachowanych w obecnym kształcie.

Samorząd powiatowy i wojewódzki nie naruszą uprawnień gmin, przybliżą natomiast władzę w terenie obywatelom, poddając ją ich kontroli. Rządowy wojewoda skupiający w jednym ręku scaloną administrację będzie stał na straży integralności państwa i przestrzegania prawa -- dowodzili zwolennicy reformy wywodzący się zkoalicji.

Gmin nie będzie można dzielić, włączając je do powiatów -- mówiła poseł Irena Lipowicz (UW) , prezentując rezultaty prac w komisjach nad projektem ustawy o samorządzie powiatowym. Utrzymuje się w nim zasadę domniemania kompetencji gmin. Oznacza to, że zadania samorządu powiatowego i wojewódzkiego będą ściśle wyliczone w ustawach.

Powiat będzie wykonywać zadania m. in z zakresu edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego.

Rola samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament