Samorząd i mocny wojewoda
Ustrój powiatów i województw
Samorząd i mocny wojewoda
Trzy projekty ustaw tzw. ustrojowych związane z reformą samorządowo-terytorialną trafiły w czwartek do drugiego czytania w Sejmie. Przedstawiciele SLD starali się wykazać ich niespójność oraz wewnętrzne sprzeczności, postulując dalszą pracę nad projektami w komisjach. PSL kwestionowało proponowany model ustroju terytorialnego, opowiadając się za samorządem dwuszczeblowym w gminach i województwach zachowanych w obecnym kształcie.
Samorząd powiatowy i wojewódzki nie naruszą uprawnień gmin, przybliżą natomiast władzę w terenie obywatelom, poddając ją ich kontroli. Rządowy wojewoda skupiający w jednym ręku scaloną administrację będzie stał na straży integralności państwa i przestrzegania prawa -- dowodzili zwolennicy reformy wywodzący się zkoalicji.
Gmin nie będzie można dzielić, włączając je do powiatów -- mówiła poseł Irena Lipowicz (UW) , prezentując rezultaty prac w komisjach nad projektem ustawy o samorządzie powiatowym. Utrzymuje się w nim zasadę domniemania kompetencji gmin. Oznacza to, że zadania samorządu powiatowego i wojewódzkiego będą ściśle wyliczone w ustawach.
Powiat będzie wykonywać zadania m. in z zakresu edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego.
Rola samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta