Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd i mocny wojewoda

24 kwietnia 1998 | Kraj | EO JP

Ustrój powiatów i województw

Samorząd i mocny wojewoda

Trzy projekty ustaw tzw. ustrojowych związane z reformą samorządowo-terytorialną trafiły w czwartek do drugiego czytania w Sejmie. Przedstawiciele SLD starali się wykazać ich niespójność oraz wewnętrzne sprzeczności, postulując dalszą pracę nad projektami w komisjach. PSL kwestionowało proponowany model ustroju terytorialnego, opowiadając się za samorządem dwuszczeblowym w gminach i województwach zachowanych w obecnym kształcie.

Samorząd powiatowy i wojewódzki nie naruszą uprawnień gmin, przybliżą natomiast władzę w terenie obywatelom, poddając ją ich kontroli. Rządowy wojewoda skupiający w jednym ręku scaloną administrację będzie stał na straży integralności państwa i przestrzegania prawa -- dowodzili zwolennicy reformy wywodzący się zkoalicji.

Gmin nie będzie można dzielić, włączając je do powiatów -- mówiła poseł Irena Lipowicz (UW) , prezentując rezultaty prac w komisjach nad projektem ustawy o samorządzie powiatowym. Utrzymuje się w nim zasadę domniemania kompetencji gmin. Oznacza to, że zadania samorządu powiatowego i wojewódzkiego będą ściśle wyliczone w ustawach.

Powiat będzie wykonywać zadania m. in z zakresu edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego.

Rola samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament