Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O zarządzie i radzie nadzorczej

24 kwietnia 1998 | Prawo | WE

ANALIZA

Spółdzielczość mieszkaniowa

O zarządzie i radzie nadzorczej

WIKTOR E. ŁYSZCZAK

Jaki jest status prawny oraz kompetencje dwóch organów spółdzielni: zarządu i rady nadzorczej?

Najpierw rzut oka wstecz. Ustawa z 29 października 1920 r. o spółdzielniach (tekst jedn. Dz. U. z 1934 r. nr 55, poz. 495) organa spółdzielni nazywała władzami, a sam zarząd także dyrekcją. Przyjęła koncepcję, że statut spółdzielni określa sposób powoływania członków zarządu oraz wyznacza organ uprawniony do tego powołania. Sam zarząd natomiast z mocy ustawy "przedstawiał" i prowadził jej sprawy w sądzie i poza sądem. Szczegółowy zakres praw i obowiązków zarządu ograniczał tylko statut lub uchwały walnego zgromadzenia. Warto odnotować (ze względu na obecne przepisy) , że jeżeli zarząd miał być jednoosobowy, to z mocy ustawy statut musiał przewidywać ustanowienie zastępcy.

Wybór i odwoływanie członków rady nadzorczej należało tylko do walnego zgromadzenia, a odwołanie przed terminem, na który byli wybrani, wymagało kwalifikowanej większości 3/ 4 oddanych głosów. Do obowiązków rady należało czuwanie "z całą starannością nad prowadzeniem interesów przez zarząd", a także prawo zawieszenia "w każdej chwili" w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament