Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O ustawach ustrojowych

24 kwietnia 1998 | Kraj | DP

SEJM

Wybrane ze stenogramu

O ustawach ustrojowych

Jan Rokita (AWS)

W omawianych projektach zawarta jest idea przywrócenia po wielu latach nieobecności władzy ogólnej, tzn. takiej władzy, która na jakimś terytorium organizuje całość administracji i odpowiada za jej działanie. Taką władzą na terenie dużego województwa ma być rządowy wojewoda.

Dotychczas wojewoda w małym województwie nie sprawuje władzy ogólnej, jest jednym z wielu reprezentantów rządu na obszarze województwa, a jego kompetencje są ograniczone kompetencjami czterdziestu kilku innych, równorzędnych mu przedstawicieli rządu. Skutki tego stanu rzeczy były widoczne podczas ubiegłorocznej powodzi. Kiedy władza zdolna do prowadzenia akcji na terenie województwa nie istniała, państwo znalazło się w chaosie.

Wojewoda otrzyma uprawnienia decyzyjne, władcze do udziału w procedurze powoływania i odwoływania wszystkich organów administracji zespolonej. Innymi słowy -- bez zgody wojewody nie będzie można powołać żadnego inspektora, żadnego szefa służby wojewódzkiej. Oni wszyscy mają być albo powoływani bezpośrednio przez wojewodę, albo za jego zgodą.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament