Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polepszenie wyników, pogorszenie pozycji

24 kwietnia 1998 | Ekonomia | WG JK

Udział w systemie bankowym znowu się zmniejszył

Polepszenie wyników, pogorszenie pozycji

Banki spółdzielcze mogą zaliczyć 1997 rok do udanych, chociaż dla całego sektora nie był to okres najlepszy. Niestety, wygląda na to, że takiej poprawy wyników jak w ubiegłym roku raczej nie można się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w końcu 1997 r. działało 1295 banków spółdzielczych w porównaniu z 1394 działającymi rok wcześniej. Spośród 99, które zniknęły, 78 połączyło się z innymi bankami spółdzielczymi, 15 zostało sprzedanych innym bankom, w tym dwa innym BS, a upadłość 6 ogłosiły sądy. Oprócz Spółdzielczego Banku Rozwoju Samopomoc Chłopska wszystkie pozostałe były zrzeszone w 9 strukturach. 1042 BS należały do krajowego zrzeszenia banków spółdzielczych, czyli BGŻ i 6 działających już banków regionalnych, a 252 do GBPZ i BUG.

O ile wg danych NBP cały sektor bankowy zanotował w 1997 r. wzrost zysku brutto o 5, 2 proc. , co realnie oznacza jego spadek o 7, 1 proc. , o tyle w tym samym czasie w bankach spółdzielczych nastąpił realny wzrost wyniku finansowego brutto o 17, 3 proc. W przypadku wyniku finansowego netto wzrost w sektorze spółdzielczym nie był już tak duży i realnie wyniósł tylko 5, 1 proc. , ale i tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament