Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia stolica królestwa

24 kwietnia 1998 | Gazeta | BO

BIRMA

Mjanmar -- Mandalaj

Ostatnia stolica królestwa

BOż ENA O STROWSKA

Siedemset kilometrów na północ od Rangunu leży Mandalaj, ostatnia stolica birmańskiego królestwa. W 1885 r. Birma stała się kolonią brytyjską. Anglicy przenieśli stolicę do Rangunu. Jednak w oczach Birmańczyków to właśnie Mandalaj, a nie naznaczony kolonialnym piętnem Rangun, jestkulturalną stolicą kraju, niosącą wspomnienia przeszłości.

Według legendy Budda Gautama, który zawędrował aż tutaj, stanąwszy na szczycie Mandalaj Hill, przepowiedział, że u stóp tego wzgórza 2400 lat od jego śmierci stanie wspaniałe miasto. Kiedy nastał czas określony w przepowiedni, w 1857 r. król Mindon założył tu stolicę, "Złote Miasto", Mandalaj. Wcentrum kazał zbudować pałac królewski, wokół którego wznosiły się mury z cegły, tworzące kwadrat o boku prawie 2 km. Do pałacu prowadziło dwanaście bram. Mury otaczały święte miejsce -- pałac miał reprezentować centrum świata, świętą w hinduizmie i buddyzmie górę Meru. Centralnym budynkiem zespołu pałacowego była sala Tronowa, nad którą górowała złota wieża. Dziś możemy podziwiać tylko odbijające się w fosie mury, które wydają się nie mieć końca. Zbudowane z twardego drewna tekowego budynki pałacowe spłonęły doszczętnie w czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament