Informacje
PIERWSZE CZYTANIE
Reforma ustrojowa państwa
Informacje
Czwartej ustawy kompetencyjnej ciąg dalszy
ŻANETA SEMPRICH
Kontynuujemy omawianie projektu czwartej ustawy, która ma uregulować szczegółowe kompetencje zarządów gmin, starostów, wojewodów i innych organów państwa (pełna nazwa brzmi: O zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej -- część czwarta) . Ma ona zmienić dwadzieścia siedem ustaw, z których dziesięć przedstawiliśmy wczoraj, a dzisiaj -- dziesięć kolejnych.
Ten projekt dotyczy m. in. działalności bodaj wszystkich inspekcji, zwyjątkiem Państwowej Inspekcji Pracy, która pozostanie taka jak dzisiaj. Większość z nich omawiamy w tym tekście.
Policja: między wojewodą, komendantem i starostą
Z nowelizacji ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji wynika, że w ciągu pół roku od dnia wejścia w życie ustawy komendant główny policji zorganizuje komendy wojewódzkie, powiatowe (miejskie) i komisariaty. Terenowymi organami Policji będą bowiem: komendanci wojewódzcy, powiatowi, miejscy oraz komisariatów. Wojewódzkich powołuje na pięć lat minister na wniosek komendanta głównego, w uzgodnieniu zwojewodą. Kandydat musi być wytypowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta