Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bóg i ojciec Grecji

24 kwietnia 1998 | Wspomnienia | TS

Konstantinos Karamanlis (1907 --1998)

Bóg i ojciec Grecji

Konstantinos Karamanlis, zmarły w czwartek w wieku 91 lat, nawet w sporym gronie sędziwych polityków pobił wszelkie rekordy: działalnością polityczną zajmował się aż 67 lat, w czasie których przez dziesięć był prezydentem, czternaście -- premierem, osiem -- ministrem na czele rozmaitych resortów, a przez dwanaście kadencji piastował mandat deputowanego do parlamentu. Zdążył też jedenaście lat (1963 -- 74) spędzić na emigracji.

Ale dokonania Karamanlisa nie sprowadzają się bynajmniej do rekordów czasowych. Gdyby szukać polityka, o którym można byłoby powiedzieć, że naprawdę prowadził Grecję przez jej burzliwą, XX-wieczną historię, to na pewno nikt inny nie nadawałby się do tego lepiej niż Karamanlis.

Grecy zawsze będą pamiętać wielkie dokonania tego, którego nazywali po prostu "bogiem". Pierwsze to demokratyzacja -- to Karamanlis umiejętnie i sprawnie przeprowadził kraj od dyktatury do demokracji. Drugie to republika -- to z jego inicjatywy w 1974 roku przeprowadzono referendum, w którym 70 proc. głosujących opowiedziało się za likwidacją monarchii i ustanowieniem republiki. Trzecie wreszcie to europeizacja -- to Karamanlis, jako szef rządu po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament