Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Turystyczne płuca

24 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | KF

Środki UE na specjalną strefę ekologiczną

Turystyczne płuca

KRYSTYNA F OROWICZ

Południowa Walia poradziła sobie z problemem upadającego górnictwa, zamieniając się w region turystyczny. Polska ma prawie 145 tys. km kw. terenów nadających się do celów wypoczynkowych, z których 20 proc. traci na atrakcyjności z powodu nadmiernego zanieczyszczenia środowiska. Pozostałe regiony przy aktywnej postawie władz samorządowych mogą stać się turystycznymi centrami.

O perspektywach rozwoju turystyki ekologicznej w północnowschodniej Polsce dyskutowali w Białymstoku przedstawiciele parków narodowych oraz biur i organizacji turystycznych z tego regionu.

-- Zielone Płuca Polski mają szansę na otrzymanie środków pomocowych z Unii Europejskiej, o ile zechcą rozwijać turystykę zgodnie z wymogami unijnymi -- uważa wiceprezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Gwidon Wójcik.

Płuca Polski zaczynają się pod Gdańskiem, a kończą na Nizinie Podlaskiej -- to najczystszy i najbardziej zalesiony region kraju. Ochronie przyrody sprzyja brak wielkiego przemysłu oraz niskie zaludnienie, w niektórych rejonach -- 15 osób na 1 km kw. Na terenie ZPP znajduje się 260 rezerwatów przyrody, cztery parki narodowe, 17 parków krajobrazowych, blisko 5700 pomników przyrody: starych drzew, głazów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament