Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do telefonu i kolekcji

24 kwietnia 1998 | Moje Pieniądze | WN

KARTY TELEFONICZNE

Lokatą mogą być tylkonajrzadsze, dobrze zachowane egzemplarze

Do telefonu i kolekcji

Najwięcej jest kart systemu Urmet, który wyparł z naszego rynku zarówno Alcatel jak i GPT. Swoje pierwsze telefony firma ta zainstalowała w Warszawie i Częstochowie w 1991 roku. Używane karty tego systemu łatwo poznaje się po odłamanym górnym rogu. Natomiast stopień wykorzystania karty pokazują znaczone na niej przez aparat telefoniczny kreski.

Niektórzy kolekcjonerzy preferują karty tego systemu z nie odłamanym rogiem, a więc nowe. Złośliwi twierdzą, że robią to z wyrachowania. Karty kupione przed kilku laty zgodnie z ówczesnymi cenami zachowują swój potencjał magnetyczny i umożliwiają dziś prowadzenie rozmów według tańszej, dawnej taryfy.

Nowa moda

Karty telefoniczne upowszechniły się w Polsce od 1993 r. , kiedy Telekomunikacja Polska SA wypuściła swoje karty na 50 jednostek taryfowych wogromnym nakładzie 9, 4 mln szt. i na 100 jednostek -- 1, 9 mln szt. Następne emisje, w większości nie przekraczające 1 mln szt. , były na tyle duże, że spopularyzowały zbieranie kart. Niewątpliwie przyczyniła się do tego także atrakcyjna szata graficzna. Widoki miast polskich sprawiły, że kartami zainteresowała się młodzież, zbieracze żetonów, pocztówek, filateliści....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament