Przepis, który niczemu nie służy
PODATEK DOCHODOWY
Straty spółki w związku z przekształceniem
Przepis, który niczemu nie służy
MICHA ł TOMCZAK
W prawie podatkowym są przepisy, które nie pełnią żadnej roli: ani nie potwierdzają zwartości systemu, ani nie służą fiskalnej skuteczności. Przepisy takie -- nazwijmy je inercyjnymi -- tylko utrudniają życie podatnikom. Inaczej mówiąc, służą usztywnianiu systemu prawa podatkowego. Lub też, jeszcze bardziej wprost: szkodzą gospodarczemu korzystaniu z prawa.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. nr 106, poz. 482 z późn. zm. ; dalej: updp) od początku jej obowiązywania, to jest od 1 stycznia 1992 r. pozostaje w mocy przepis art. 7 ust. 4. Stanowi on, iż stratę w podatku dochodowym pokrywa się w równych częściach z dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych. Przy ustalaniu straty w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców nie uwzględnia się straty podmiotów przekształcanych, przejmowanych lub dzielonych, ustalonej na dzień poprzedzający przekształcenie, łączenie lub podział.
Z czego wynika ten zakaz, nawet podatkowe dziecko się domyśla. Chodzi rzecz prosta o to, by nie skupować firm ze stratami i nie łączyć się z nimi w taki sposób, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta