Kiedy wspierać, a kiedy nie
Pomoc budżetowa może łatwo zahamowaćrestrukturyzacjęprzedsiębiorstw, gdyż pozwala im utrzymywać się na rynku, nie wpływając na poprawę konkurencyjności
Kiedy wspierać, a kiedy nie
JAN MACIEJA
Wejście polskiej gospodarki natory szybkiego, samopowstrzymującego się wzrostu gospodarczego wymaga zmiany dotychczasowej relacji między polityką fiskalną i pieniężną.
Utwardzenie polityki fiskalnej i przejście z deficytu budżetowego do nadwyżki budżetowej pozwoliłoby -- bez obawy o poziom inflacji -- na pewne złagodzenie obecnej restrykcyjnej polityki pieniężnej, co z kolei obniżyłoby stopę procentową, a tym samym uczyniłoby bardziej atrakcyjne i tak potrzebne inwestycje infrastrukturalne.
Utwardzanie polityki fiskalnej jest też najważniejszym sposobem na przezwyciężenie deficytu handlu zagranicznego. Manewr taki wymaga prywatyzacji i restrukturyzacji sektorów, zwanych problemowymi (górnictwa, elektroenergetyki, hutnictwa, ciężkiej chemii, obronnego) i wielkich przedsiębiorstw w innych przemysłach (np. Ursusa, Stoczni Gdańskiej) . Bez jego dokonania nie można zamknąć kurka do kasy państwowej, co pokazują chociażby ostatnie wydarzenia.
Jednakże prywatyzacja i restrukturyzacja powyższych sektorów nie jest łatwa i wymaga wsparcia ze środków publicznych, a zarazem wypracowania przejrzystych zasad udzielania takiego wsparcia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta