Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wspierać, a kiedy nie

24 kwietnia 1998 | Publicystyka, Opinie | JM

Pomoc budżetowa może łatwo zahamowaćrestrukturyzacjęprzedsiębiorstw, gdyż pozwala im utrzymywać się na rynku, nie wpływając na poprawę konkurencyjności

Kiedy wspierać, a kiedy nie

JAN MACIEJA

Wejście polskiej gospodarki natory szybkiego, samopowstrzymującego się wzrostu gospodarczego wymaga zmiany dotychczasowej relacji między polityką fiskalną i pieniężną.

Utwardzenie polityki fiskalnej i przejście z deficytu budżetowego do nadwyżki budżetowej pozwoliłoby -- bez obawy o poziom inflacji -- na pewne złagodzenie obecnej restrykcyjnej polityki pieniężnej, co z kolei obniżyłoby stopę procentową, a tym samym uczyniłoby bardziej atrakcyjne i tak potrzebne inwestycje infrastrukturalne.

Utwardzanie polityki fiskalnej jest też najważniejszym sposobem na przezwyciężenie deficytu handlu zagranicznego. Manewr taki wymaga prywatyzacji i restrukturyzacji sektorów, zwanych problemowymi (górnictwa, elektroenergetyki, hutnictwa, ciężkiej chemii, obronnego) i wielkich przedsiębiorstw w innych przemysłach (np. Ursusa, Stoczni Gdańskiej) . Bez jego dokonania nie można zamknąć kurka do kasy państwowej, co pokazują chociażby ostatnie wydarzenia.

Jednakże prywatyzacja i restrukturyzacja powyższych sektorów nie jest łatwa i wymaga wsparcia ze środków publicznych, a zarazem wypracowania przejrzystych zasad udzielania takiego wsparcia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament