Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrudniony dostęp do radioterapii

24 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Wcześniejsze wykrywanie raka zwiększa skuteczność leczenia

Utrudniony dostęp do radioterapii

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Co piąty w Polsce chory na raka zgłasza się do lekarza w tak zaawansowanym stadium choroby, że nie można zastosować leczenia radykalnego, dającego największe szanse przeżycia -- alarmuje Polski Komitet Zwalczania Raka. Niestety, nie bez winy są też lekarze pierwszego kontaktu, którzy zbyt często lekceważą niepokojące objawy lub po prostu je przeoczają. Otym, jak to zmienić dyskutują, specjaliści na XI Konferencji Europejskiego Towarzystwa Edukacji Onkologicznej, która w czwartek rozpoczęła się w Warszawie.

Wcześniejsze wykrywanie raka pozwoliłoby co najmniej dwukrotnie zwiększyć skuteczność leczenia. Tak groźne nowotwory, jak czerniak skóry, rak piersi, szyjki macicy u kobiet czy rak jelita grubego są wyleczalne niemal w 96 proc. , pod warunkiem, że ujawnione zostaną w tzw. fazie przedinwazyjnej. Uczeni prowadzą zatem intensywne poszukiwania nowych metod diagnostycznych. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) , wystarczy, że komórki nowotworowe pojawią się w węzłach limfatycznych, a szansa wyleczenia zmniejsza się do 75 proc. Wykrycie przerzutów raka jest najczęściej wyrokiem śmierci -- tylko co piąty chory może mieć nadzieję na przeżycie.

Statystyka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1369

Spis treści
Zamów abonament