Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie łyżki na dobranoc

31 lipca 1999 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane

PSZCZELARSTWO

Na każdy kilogram miodu cztery miliony lotów na trasie kwiat - ul

Dwie łyżki na dobranoc

REUTERS

Ta twarz pokryta pszczołami nie jest trikiem komputerowym. Boloram Bora mieszka w Kapahhera w stanie Assam (północno-wschodnie Indie). Bora twierdzi, że ma bliskie stosunki z pszczołami od 1967 r. i obecnie ma hodowlę 30 rojów. Hodowla pszczół to dla niego nie tylko źródło utrzymania, lecz przede wszystkim hobby.

KRYSTYNA FOROWICZ

Użądlenie dwustu pszczół może zabić dorosłego zdrowego człowieka - tak przynajmniej twierdzą autorzy poradników dla osób udających się na wakacje.. Jak widać na zdjęciu, Hindus Boloram Bora nie stroni od owadów, wręcz przeciwnie - wierzy w zdrowotne skutki zadawania się z nimi.

Grubość żądła pszczoły jest taka sama jak igły do stosowania akupunktury. Leczenie jadem pszczelim polega na poddaniu bezpośredniemu użądleniu tych punktów ciała, w których stosuje się wkłucia igieł akupunktury chińskiej. Tą metodą można leczyć 80 proc. takich schorzeń, jak ischias, lumbago, zapalenie korzonków, zwyrodnienie stawów i kręgosłupa. Po raz pierwszy pszczelą akupunkturę zademonstrowano podczas międzynarodowej konferencji pszczelarzy w Vancouver 5 lat temu.

Samo zdrowie

Pszczoły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament