Tydzień na giełdach
- Złoty: Powrót na ziemię
- Finanse: Wyższe stopy procentowe
- Giełda: Rynek na zakręcie
- Towary: Niższe obroty zbożem
- Waluty: Euro i jen na fali
- Obligacje: Wciąż tanieją
- Akcje: Czekanie na Fed
- Surowce: Rekord cen ropy
/teksty/wydanie_990731/ekonomia_a_7-1.F.gif">
Bez nowych impulsów prywatyzacyjnych i przy zanikaniu fali wymiany dolarów na PLN przez zagranicznych inwestorów strategicznych złotemu nie udało się utrzymać wcześniej uzyskanego poziomu notowań. Jeszcze przed tygodniem różnica między ceną rynkową złotego a kursem centralnym dochodziła do 6,6 proc. W ostatni piątek spadła nawet do 4,5 proc.
Tylko w poniedziałek tempo aprecjacji polskiej waluty przekraczało jeszcze 6 proc., a i to wyłącznie w kwotowaniach banków w NBP. Na międzybankowym rynku walutowym przez cały tydzień odchylenie systematycznie zbliżało się do 5 proc., aby i tę granicę na pod koniec miesiąca przekroczyć.
W ocenie dealerów, gwałtowne osłabienie złotego było efektem wycofywania przez inwestorów zagranicznych zysków na wcześniejszym wybiciu jego ceny. Kursowe żniwa kontynuowały też banki krajowe dodatkowo zniechęcone mało optymistycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta