Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolumna podatkowa

31 lipca 1999 | Prawo | DP

Podatki

 • Ordynacja podatkowa
 • Jak uniknąć lub opóźnić zapłatę VAT
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 • Pytania o VAT ORDYNACJA PODATKOWA

  Wznowienie postępowania

  Decyzja badana raz jeszcze

  IZABELA LEWANDOWSKA

  Od każdej nieostatecznej decyzji podatkowej jej adresat może wnieść odwołanie do organu drugiej instancji. Od każdej decyzji wydanej w drugiej instancji można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego i w ten sposób poddać spór pod rozstrzygnięcie niezawisłego sądu. Prawo przewiduje także możliwość wzruszenia decyzji ostatecznych w wyniku wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji i uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał, albo organ wyższego stopnia. Ponieważ zmierzają do weryfikacji decyzji ostatecznych, nazywa się je nadzwyczajnymi środkami prawnymi.

  Niedawno ("Rz" z 10-11 i 17-18 lipca) omówiliśmy odwołania i skargi do NSA. Dziś o możliwościach kwestionowania decyzji w postępowaniu o wznowienie postępowania. Od 1 stycznia 1998 r. unormowania z tego zakresu znajdują się w ordynacji podatkowej.

  Przyczyną wznowienia są bardzo poważne uchybienia i błędy w samym postępowaniu podatkowym albo inne szczególne okoliczności, które doprowadziły do wydania decyzji. Istotą wznowienia jest

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament