Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia rządzenia

31 lipca 1999 | Publicystyka, Opinie | IK

WŁADZA

Brak zaufania do obywateli ze strony rządzących, widoczny podczas wprowadzania reform, mści się teraz nieufnością obywateli do polityków

Strategia rządzenia

IRENEUSZ KRZEMIńSKI

Niekorzystna dla rządzącej koalicji tendencja w badaniach opinii społecznej utrzymuje się. Notowania z kwietnia i maja były porównywalne z tymi, które towarzyszyły upadkowi kolejnych rządów, zarówno solidarnościowych, jak i postkomunistycznych.

Kolejne badania elektoratów są coraz bardziej niekorzystne dla Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności, przynosząc systematyczną przewagę Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Spadkobiercy komunistów zresztą w znakomity sposób wyciągnęli wnioski ze sprzyjającej im tendencji, jak też z wcześniejszego sukcesu AWS. Wszakże zwycięstwo centroprawicy byłoby niemożliwe bez zjednoczenia wokół porządnej, związkowej bazy rozproszonych partii o bycie społecznym raczej iluzorycznym. Udało się jednak stworzyć wyraźny i jednolity, choć zróżnicowany ruch polityczny, który okrzepł również dzięki sukcesom w wyborach samorządowych. Komuniści wyciągnęli z tego wniosek, zamieniając swą wyborczą koalicję, też targaną konfliktami, w jednolitą partię o dość szerokim, lewicowym profilu. Przy okazji zlikwidowano skompromitowaną Socjaldemokrację RP, zachowując...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament