Jak uniknąć lub opóźnić zapłatę VAT
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Jak uniknąć lub opóźnić zapłatę VAT
Zdarza się, że podmiot gospodarczy nie jest w stanie zapłacić podatku, np. ze względu na to, że nie otrzymał zapłaty od swoich klientów i doszło do zachwiania płynności finansowej firmy. W jaki sposób uchronić się przed katastrofą, a jednocześnie nie popaść w zaległość wobec skarbu państwa?
Tomasz Michalik: Podatnik musi rozliczyć VAT bez względu na to, czy otrzymał od swoich kontrahentów zapłatę, czy nie. Co więcej, jeżeli pieniędzy nie dostanie, to ani ustawa o VAT, ani przepisy wykonawcze do niej nie przewidują żadnego mechanizmu pozwalającego ten podatek odpisać. Jedyne co wówczas pozostaje, to zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o zaniechanie poboru podatku (jeżeli obowiązek zapłaty jeszcze nie powstał) albo o umorzenie zaległości (jeżeli już powstał, a VAT nie został odprowadzony), odroczenie zapłaty lub rozłożenie jej na raty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta