Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć lub opóźnić zapłatę VAT

31 lipca 1999 | Prawo | AG
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young

Jak uniknąć lub opóźnić zapłatę VAT

Zdarza się, że podmiot gospodarczy nie jest w stanie zapłacić podatku, np. ze względu na to, że nie otrzymał zapłaty od swoich klientów i doszło do zachwiania płynności finansowej firmy. W jaki sposób uchronić się przed katastrofą, a jednocześnie nie popaść w zaległość wobec skarbu państwa?

Tomasz Michalik: Podatnik musi rozliczyć VAT bez względu na to, czy otrzymał od swoich kontrahentów zapłatę, czy nie. Co więcej, jeżeli pieniędzy nie dostanie, to ani ustawa o VAT, ani przepisy wykonawcze do niej nie przewidują żadnego mechanizmu pozwalającego ten podatek odpisać. Jedyne co wówczas pozostaje, to zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o zaniechanie poboru podatku (jeżeli obowiązek zapłaty jeszcze nie powstał) albo o umorzenie zaległości (jeżeli już powstał, a VAT nie został odprowadzony), odroczenie zapłaty lub rozłożenie jej na raty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament