Twierdza Zmartwychwstanek
W kilkanaście minut po pierwszych strzałach, na teren klasztoru wkroczyli Niemcy
Twierdza Zmartwychwstanek
Zniszczony klasztor Sióstr Zmartwychwstanek, który już w końcu 1942 roku został przeznaczony na szpital powstańczy
REPRODUKCJA BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
KINGA TABOR
Wiele miejsc w Polsce jest żywym symbolem walki o wolność kraju, wśród nich są m.in. Racławice, Warszawska Cytadela, Westerplatte czy Stocznia Gdańska - to tylko niektóre z wielu. Właściwie każdy kamień, każdy skrawek polskiej ziemi jest świadkiem walki o nią. Dla mnie takim miejscem jest moja szkoła - Liceum Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie, na Żoliborzu, słynna Twierdza Zmartwychwstanek w czasie Powstania Warszawskiego.
Była ona szpitalem, domem, rodziną dla wielu powstańców i nigdy nie upadła, mimo zniszczeń, stosów, popiołu, gruzu, a tego wyrazem jesteśmy my - uczennice szkoły sióstr. Dlatego moją pracę poświęcam temu miejscu, powstańcom, siostrom, uczennicom.
Jeśli wydarzenia insurekcji kościuszkowskiej, powstania styczniowego, roku 1846, czy powstania styczniowego - chociaż bez porównania bardziej brzemienne w poważne skutki polityczne, ustrojowe i społeczne - są dzisiaj już prawie czystą historią, to Powstanie Warszawskie piecze nas ciągle jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta