Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tygiel nad Sprewą

31 lipca 1999 | Plus Minus | PK

Sztuka niemiecka XX wieku w podróży po Europie

Tygiel nad Sprewą

PIOTR KASZNIA Z GRENOBLE

Przez pierwsze trzydzieści lat XX wieku Berlin był - obok Paryża - głównym ośrodkiem sztuki nowoczesnej w Europie. W stolicy Niemiec działały w latach 20. najważniejsze grupy awangardowe: dadaiści, ekspresjoniści, Die Br?cke, Der Sturm, Nowa Rzeczowość, Novembergruppe. W Muzeum Sztuki w Grenoble można oglądać wystawę ponad 500 dzieł pochodzących ze zbiorów Berlinische Galerie, muzeum, które za główny cel stawia sobie prezentację artystycznej historii Berlina w XX wieku.

Berlinische Galerie jest jednym z najbardziej niezwykłych muzeów świata. Zostało założone dopiero w 1975 r., w okresie kiedy Berlin zaczął odzyskiwać międzynarodową pozycję w sztuce, utraconą po dojściu Hitlera do władzy. Wtedy to założono stowarzyszenie, którego celem było stworzenie wielkiej kolekcji dzieł artystów berlińskich oraz tych, którzy działali w Berlinie. W ciągu pierwszych 10 lat Berlinische Galerie zgromadziła ponad 1000 obrazów, 4000 akwareli, rysunków i grafik oraz 600 rzeźb, stając się najważniejszym berlińskim muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj posiada najbogatsze zbiory dokumentujące artystyczną historię miasta w XX wieku.

Stolica awangardy

Już przed I wojną światową Berlin był miejscem, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament