Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja badana raz jeszcze

31 lipca 1999 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

ORDYNACJA PODATKOWA

Wznowienie postępowania

Decyzja badana raz jeszcze

JACEK FRANKOWSKI

IZABELA LEWANDOWSKA

Od każdej nieostatecznej decyzji podatkowej jej adresat może wnieść odwołanie do organu drugiej instancji. Od każdej decyzji wydanej w drugiej instancji można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego i w ten sposób poddać spór pod rozstrzygnięcie niezawisłego sądu. Prawo przewiduje także możliwość wzruszenia decyzji ostatecznych w wyniku wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji i uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał, albo organ wyższego stopnia. Ponieważ zmierzają do weryfikacji decyzji ostatecznych, nazywa się je nadzwyczajnymi środkami prawnymi.

Niedawno ("Rz" z 10-11 i 17-18 lipca) omówiliśmy odwołania i skargi do NSA. Dziś o możliwościach kwestionowania decyzji w postępowaniu o wznowienie postępowania. Od 1 stycznia 1998 r. unormowania z tego zakresu znajdują się w ordynacji podatkowej.

Przyczyną wznowienia są bardzo poważne uchybienia i błędy w samym postępowaniu podatkowym albo inne szczególne okoliczności, które doprowadziły do wydania decyzji. Istotą wznowienia jest sprawdzenie, czy i jaki wpływ miały te wady na ostateczną decyzję podjętą w jego wyniku. Rezultatem wznowienia może być uchylenie lub zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament