Decyzja badana raz jeszcze
Wznowienie postępowania
Decyzja badana raz jeszcze
JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Od każdej nieostatecznej decyzji podatkowej jej adresat może wnieść odwołanie do organu drugiej instancji. Od każdej decyzji wydanej w drugiej instancji można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego i w ten sposób poddać spór pod rozstrzygnięcie niezawisłego sądu. Prawo przewiduje także możliwość wzruszenia decyzji ostatecznych w wyniku wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji i uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał, albo organ wyższego stopnia. Ponieważ zmierzają do weryfikacji decyzji ostatecznych, nazywa się je nadzwyczajnymi środkami prawnymi.
Niedawno ("Rz" z 10-11 i 17-18 lipca) omówiliśmy odwołania i skargi do NSA. Dziś o możliwościach kwestionowania decyzji w postępowaniu o wznowienie postępowania. Od 1 stycznia 1998 r. unormowania z tego zakresu znajdują się w ordynacji podatkowej.
Przyczyną wznowienia są bardzo poważne uchybienia i błędy w samym postępowaniu podatkowym albo inne szczególne okoliczności, które doprowadziły do wydania decyzji. Istotą wznowienia jest sprawdzenie, czy i jaki wpływ miały te wady na ostateczną decyzję podjętą w jego wyniku. Rezultatem wznowienia może być uchylenie lub zmiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta