Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła spoiwa, legendy

31 lipca 1999 | Kraj | AW

1 SIERPNIA 1944 ROKU

O Powstaniu Warszawskim, dzisiejszym odbiorze legendy mówią dwaj historycy młodszego pokolenia

Siła spoiwa, legendy

Pojawia się w ostatnich latach wiele głosów, iż decyzja o rozpoczęciu walk 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie mogła być niedostatecznie uzasadniona. Czy taka opinia, która nie dezawuuje tragedii i ofiar powstania, ale jednocześnie wskazuje, iż kalkulacje tych, którzy zdecydowali o godzinie "W", były niewłaściwe, to jest głos młodszego pokolenia historyków?

PAWE

ł M

ACHCEWICZ

: Nie prowadziłem nigdy badań na temat Powstania Warszawskiego. Nie wydaje mi się jednak, aby takie spojrzenie odnosiło się do jakiejś grupy pokoleniowej. Każda epoka, każdy czas ma swoją specyfikę, która wpływa na myślenie o przeszłości. Inaczej myślałem o Powstaniu Warszawskim, czy w ogóle o tradycji powstańczej w czasach pierwszej "Solidarności" czy stanu wojennego, kiedy trwała walka o niepodległość, wolność i łatwo było utożsamiać się z tą tradycją. Krytyczna analiza tej tradycji pozostawała wtedy zawieszona. W tej chwili, kiedy żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju i każdy jest zanurzony w sprawach zupełnie innych, niż dziesięć czy kilkanaście lat temu, nieuchronnie zmienia się spojrzenie na wszystko. W tym na tak dramatyczne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament