Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznana wielka rocznica

31 lipca 1999 | Plus Minus | JN
źródło: Nieznane

24 lipca 1939 r. tajemnica Enigmy została ofiarowana Sprzymierzonym

Nieznana wielka rocznica

Kopia maszyny do szyfrowania Enigma. Na zdjęciu zaznaczono niektóre części urządzenia, m. in. klawiaturę (1), lampki (2), bębenek wprowadzający (4) oraz trzy bębenki z pierścieniami (5)

FOT. ARCHIWUM

JAN NOWAK-JAZIORAŃSKI

Minęła wielka rocznica, która jak dotychczas nie została zaznaczona w kalendarzu historii. Nie jest to rocznica czynu zbrojnego, a jednak w dniu 24 lipca 1939 roku zaszło coś, co określić można jako decydujący wkład Polski do zwycięstwa Sprzymierzonych w II wojnie światowej.

Rankiem tego dnia, ekspresem Paryż - Warszawa, przybyło do stolicy dwóch Francuzów, których polscy gospodarze ulokowali w hotelu Polonia. W tym samym czasie trzech Anglików przywieziono z lotniska do hotelu Bristol. Po lunchu angielscy i francuscy goście w towarzystwie polskich gospodarzy znaleźli się w Lasach Kabackich pod Warszawą, w pobliżu miejcowości Pyry. Miejscem przeznaczenia była ukryta w lesie, starannie zakamuflowana i pilnie strzeżona stacja Biura Szyfrów Drugiego Oddziału Sztabu Głównego. Gośćmi z Francji był podpułkownik, późniejszy generał Gustaw Bertrand, szef francuskiego Biura Szyfrów i jego współpracownik Henrle Braquenie; Anglikami - kryptolodzy: Alastair...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament