Nieznana wielka rocznica
Nieznana wielka rocznica
Kopia maszyny do szyfrowania Enigma. Na zdjęciu zaznaczono niektóre części urządzenia, m. in. klawiaturę (1), lampki (2), bębenek wprowadzający (4) oraz trzy bębenki z pierścieniami (5)
FOT. ARCHIWUM
JAN NOWAK-JAZIORAŃSKI
Minęła wielka rocznica, która jak dotychczas nie została zaznaczona w kalendarzu historii. Nie jest to rocznica czynu zbrojnego, a jednak w dniu 24 lipca 1939 roku zaszło coś, co określić można jako decydujący wkład Polski do zwycięstwa Sprzymierzonych w II wojnie światowej.
Rankiem tego dnia, ekspresem Paryż - Warszawa, przybyło do stolicy dwóch Francuzów, których polscy gospodarze ulokowali w hotelu Polonia. W tym samym czasie trzech Anglików przywieziono z lotniska do hotelu Bristol. Po lunchu angielscy i francuscy goście w towarzystwie polskich gospodarzy znaleźli się w Lasach Kabackich pod Warszawą, w pobliżu miejcowości Pyry. Miejscem przeznaczenia była ukryta w lesie, starannie zakamuflowana i pilnie strzeżona stacja Biura Szyfrów Drugiego Oddziału Sztabu Głównego. Gośćmi z Francji był podpułkownik, późniejszy generał Gustaw Bertrand, szef francuskiego Biura Szyfrów i jego współpracownik Henrle Braquenie; Anglikami - kryptolodzy: Alastair...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta