Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksmisja Czarnego Anioła

31 lipca 1999 | Kultura | JS

KRAKOW

W KRAJU

Informacje

Czy Teatr Ewy Demarczyk przeniesie się do Bochni

Eksmisja Czarnego Anioła

JERZY SADECKI

Czym jest i czym być powinien Teatr Ewy Demarczyk? - zaczęto pytać w Krakowie, gdy komornik usunął go z dotychczasowej siedziby za niepłacenie czynszu. Czy finansowanie tej instytucji można traktować jako uzasadniony wyraz publicznego mecenatu, wsparcia wielkiej artystki? Czy może jest kuriozalnym spadkiem po dawnej epoce, nie do przyjęcia w czasach wolnego rynku?

Od początku był to teatr odmienny od innych. Bez własnej sali do występów, bez codziennych przedstawień. - Zzałożenia ma charakter teatru objazdowego. W budynku przy ul. Mostowej mieliśmy 279 mkw. powierzchni (z salą do prób o wymiarach 10 na 15 metrów) plus 120 mkw. wygospodarowanych przez nas dodatkowo z pomieszczeń administracyjnych i gospodarczych. Zatrudniamy dwanaście osób - wylicza Paweł Rynkiewicz, zastępca dyrektora teatru. W statucie Państwowego Teatru Muzyki i Poezji pod nazwą Teatr Ewy Demarczyk zapisano, że ma "stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi twórczości Ewy Demarczyk izespołu artystycznego teatru".

Status wyjątkowy

Od 1986 roku Ewa Demarczyk jest dyrektorem tego osobliwego teatru. Z państwowego budżetu dostaje pieniądze na pensje dla muzyków i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament