Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotna działalność faktycznie wykonywana

31 lipca 1999 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

SĄDOWA WYKŁADNIA

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Istotna działalność faktycznie wykonywana

O zryczałtowanej formie opodatkowania decyduje rodzaj przychodów faktycznie osiąganych przez podatnika z działalności gospodarczej, a nie dokumenty potwierdzające zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej czy ich statystyczna klasyfikacja.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny na tle rozporządzenia ministra finansów z 14 grudnia 1995 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 148, poz. 719 ze zm.; dalej: rozporządzenie). Ponieważ istota rozwiązań przyjętych w tej mierze przez ustawę z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930) nie zmieniła się, omawiany wyrok z 28 stycznia 1999 r. jest aktualny także pod rządami tej ustawy.

Elżbieta S. rozpoczęła działalność gospodarczą w 1993 r. W rejestrze prowadzonym przez gminę zgłosiła tłumaczenia i usługi sekretarskie. Ten rodzaj działalności figurował w wykazie usług, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament