Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boję się 'syndromu dinozaura'

31 lipca 1999 | Książki | WC
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Marcin Wolski, pisarz, satyryk

Boję się "syndromu dinozaura"

PAP/CAF

Dlaczego osnową swej najnowszej książki - "Według św. Malachiasza", uczynił pan XII-wieczne proroctwo dotyczące końca świata?

MARCIN WOLSKI: Może dlatego, że z wykształcenia jestem historykiem. Dawno temu, w szkole prowadzonej przez zakonnice, do której uczęszczałem, po lekcjach jedna z sióstr opowiedziała mi bardzo dziwne rzeczy - o tym, że Polak będzie papieżem (był chyba rok 1958), że w Rosji upadnie komunizm i nastąpi nawrócenie, chyba wtedy wspomniała imię Malachiasza. Pierwsze pewne informacje znalazłem w suplemencie do Encyklopedii Olgebranda, który jako uczeń liceum czytywałem na wagarach. Pewne zbieżności mające miejsce pod koniec wieku pomiędzy tekstem proroctwa a rzeczywistymi wydarzeniami wydały mi się zatem szansą scharakteryzowania naszego świata, bo pisząc książki fantastyczne mam świadomość, że są one nasycone publicystyką. W "Według św. Malachiasza" jestem trochę satyrykiem, lecz głównie obserwatorem współczesności. Kostium niesamowitości i sensacji nadałem książce w trosce o czytelnika.

Czy jest ona swoistym przeczuciem szczególnych wydarzeń, które będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1763

Spis treści
Zamów abonament