Gwarancyjna rola kapitału zakładowego
Gwarancyjna rola kapitału zakładowego
Poprzednie odcinki
Charakter i znaczenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych co do zasady nie budził nigdy wątpliwości jako naczelna idea całej kontynentalnej regulacji spółek prawa handlowego. Chodziło o to, by wierzyciele spółki w każdym czasie jej istnienia mieli pewność, iż wartość majątkowa określona kwotą kapitału zakładowego będzie dostępna jako źródło zaspokojenia ich ewentualnych roszczeń.
Kodeks spółek handlowych nie zmienia tej zasadniczej roli, choć wydaje się, iż rozumie ją w sposób nieco mniej abstrakcyjny niż kodeks handlowy.
Tradycyjnie inny system gwarancji kapitału dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, inny zaś spółki akcyjnej. Poniżej zajmujemy się głównie spółką z o.o., choć jak zwykle w wielu miejscach rozwiązania przyjęte dla obu spółek są zbieżne.
Nie ma oczywiście w pełni skutecznego formalnego środka zabezpieczającego wypłacalność spółki do wysokości wartości kapitału zakładowego. Istnieje raczej system przepisów, które mają - po pierwsze - wymusić realne co do wartości wniesienie kapitału, po wtóre - ostrzegać wierzycieli przed zagrażającym im niebezpieczeństwem w związku z możliwością zmniejszenia się wartości kapitału poniżej zadeklarowanej kwoty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta