Kolejka na Everest
Kolejka na Everest
W 1998 r. po raz pierwszy na wierzchołku Mount Everestu stanął niepełnosprawny. Tom Whittaker, który stracił podudzie w wypadku samochodowym, wspinając się użył protezy zakończonej metalowymi kolcami. Dziś kilku niepełnosprawnych podąża ku szczytowi. Wejście na Everest nobilituje i przynosi sławę. Co 22. osoba schodząca ze szczytu ginie. Podczas zejścia z Lhotse - co 64.
FOT. RYSZARD PAWŁOWSKI
MONIKA ROGOZIńSKA
Około tysiąca osób oblega masyw połączonych wspólną granią Mount Everestu i Lhotse. W tym roku na najwyższą górę świata pragną wejść między innymi niewidomy oraz mężczyzna, który stracił nogę. Odbywa się też wielkie sprzątanie Everestu. W tłumie wypraw po nepalskiej stronie działa maleńka ekspedycja Anny Czerwińskiej i Dariusza Załuskiego na Lhotse (8511 m). Zbliża się jej finał.
Czerwińska i Załuski dotarli do podnóża masywu 6 kwietnia. Obóz I (6100 m) w Kotle Everestu założyli cztery dni później. Obóz II (6800 m) - 19 kwietnia, obóz III (7300 m) - około 20 kwietnia. Z czwartego na wysokości 7800 m chcą wyruszyć na szczyt. Zatrzymała ich zła pogoda....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta