Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Bliski Wschód

24 grudnia 2001 | Świat | EK

IZRAEL I AUTONOMIA PALESTYŃSKA

W przeddzień pierwszej wojny światowej Ziemię Świętą zamieszkiwało około 600 tysięcy muzułmanów, 80 tysięcy chrześcijan i 60 tysięcy żydów. W 1948 roku połowa z 70 tysięcy ówczesnych chrześcijan, głównie zamieszkująca w miastach, uciekła do Cisjoradanii, Jordanii i Libanu. W Jerozolimie na przykład w 1947 roku żyło 31 tysięcy chrześcijan, dwadzieścia lat później było ich już tylko 14 tysięcy.

W 1950 roku państwo Izrael zamieszkiwało 36 tysięcy chrześcijan, dwadzieścia lat później - prawie 80 tysięcy, a w 1989 - 134 tysiące, z tego 60 tysięcy katolików.

Według najnowszych informacji w 2000 roku mieszkało w Izraelu 117 tysięcy chrześcijan, którzy stanowili 2,1 procent mieszkańców. Nie ma dokładnych danych na temat Autonomii Palestyńskiej, ale ocenia się, że całą Ziemię Świętą zamieszkuje od 150 do 170 tysięcy i stanowią około 3 procent jej mieszkańców.

Jako oddzielną kategorię wymienia się "nieżydowskich" emigrantów z Rosji, wśród których 200 tysięcy prawdopodobnie zostało ochrzczonych, co nie znaczy, że mają prawosławną świadomość.

JORDANIA

Najlepsze chyba warunki do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 2503

Spis treści

Regiony Polski - Świętokrzyskie

Zamów abonament