Konstytucja a odpowiedzialność władzy publicznej
Konstytucja a odpowiedzialność władzy publicznej
MAREK SAFJAN
II Rzeczpospolita należała do pierwszych państw europejskich, które gwarantowały konstytucyjnie odpowiedzialność władzy publicznej.
Odpowiedzialność władzy publicznej wzbudzała i wzbudza kontrowersje, i to nie tylko w polskim systemie prawnym. Pamięć historyczna nie jest naszą najmocniejszą stroną, ale niewątpliwie większość z nas doskonale pamięta (choćby z podręcznikowych lektur) spory, czy "król może odpowiadać za swoje czyny", przy czym nie chodziło w tym pytaniu o Ludwika XVI, który stracił głowę pod gilotyną w trzecim roku rewolucji francuskiej, ale o odpowiedzialność suwerennej władzy państwowej za akty władcze, a więc związane z istotą funkcji sprawowanych przez państwo. Jerzy Langrod pisał: "Początek tego problemu łączy się z powstaniem ustroju praworządnego; z rozwojem, pogłębieniem i przemyśleniem tego ustroju idzie w parze coraz większa żywotność tej kwestii. Jest to bowiem kwestia bytu jednego z fundamentalnych praw obywatelskich, jednej z podstaw państwa praworządnego" (Praworządność w problemie odszkodowania, o odpowiedzialności państwa za naruszenie prawa przez jego organy, Warszawa 1926).
Spoglądając na ten problem z pewnego dystansu, można zauważyć, że najpierw uznano, że gdy podmiot publiczny występuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta