Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja a odpowiedzialność władzy publicznej

24 grudnia 2001 | Prawo | MS

Rozważania prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Konstytucja a odpowiedzialność władzy publicznej

MAREK SAFJAN

II Rzeczpospolita należała do pierwszych państw europejskich, które gwarantowały konstytucyjnie odpowiedzialność władzy publicznej.

Odpowiedzialność władzy publicznej wzbudzała i wzbudza kontrowersje, i to nie tylko w polskim systemie prawnym. Pamięć historyczna nie jest naszą najmocniejszą stroną, ale niewątpliwie większość z nas doskonale pamięta (choćby z podręcznikowych lektur) spory, czy "król może odpowiadać za swoje czyny", przy czym nie chodziło w tym pytaniu o Ludwika XVI, który stracił głowę pod gilotyną w trzecim roku rewolucji francuskiej, ale o odpowiedzialność suwerennej władzy państwowej za akty władcze, a więc związane z istotą funkcji sprawowanych przez państwo. Jerzy Langrod pisał: "Początek tego problemu łączy się z powstaniem ustroju praworządnego; z rozwojem, pogłębieniem i przemyśleniem tego ustroju idzie w parze coraz większa żywotność tej kwestii. Jest to bowiem kwestia bytu jednego z fundamentalnych praw obywatelskich, jednej z podstaw państwa praworządnego" (Praworządność w problemie odszkodowania, o odpowiedzialności państwa za naruszenie prawa przez jego organy, Warszawa 1926).

Spoglądając na ten problem z pewnego dystansu, można zauważyć, że najpierw uznano, że gdy podmiot publiczny występuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2503

Spis treści

Regiony Polski - Świętokrzyskie

Zamów abonament