Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT tkwi w szczegółach

24 grudnia 2001 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Opodatkowanie sprzedaży mieszkań Ucieczka przed 7-procentową stawką

 • Kasy mieszkaniowe: Biedni dostaną mniej VAT tkwi w szczegółach

  KRYSTYNA MILEWSKA

  Od nowego roku najprawdopodobniej będzie powszechnie stosowana 7-procentowa stawka podatku VAT od sprzedaży mieszkań. Nie wiadomo jednak, czy obejmie ona dokonane jeszcze w tym roku wpłaty na poczet przyszłej ceny lokalu.

  Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, sprzedaż mieszkań i budynków mieszkalnych objęta jest 7-procentową stawką VAT. Obniżona rozporządzeniem ministra finansów zerowa stawka VAT na sprzedaż mieszkań, obowiązuje tylko do końca 2001 r. W ustawie zapisano jednak możliwość jej ewentualnego przedłużenia o jeszcze jeden rok. Minister finansów musi więc zdecydować, czy to zrobi, czy nie. Można przypuszczać, że w obecnej sytuacji budżetu na stawkę zerową raczej liczyć nie należy.

  Teraz jest tak: sprzedając klientowi dom jednorodzinny deweloper nalicza 7-proc. stawkę VAT, natomiast sprzedając mieszkanie, stosuje stawkę zerową. W spółdzielniach jest jeszcze inaczej.

  Spółdzielnie poza podatkiem

  Do 22 kwietnia tego roku, czyli do wejścia w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r., spółdzielnie przyznawały wyłącznie spółdzielcze prawa do lokalu: lokatorskie albo własnościowe. Wspomniana

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2503

Spis treści

Regiony Polski - Świętokrzyskie

Zamów abonament