Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys pewnej cywilizacji

24 grudnia 2001 | Raporty | KM

Arabowie, a muzułmanie w szczególności, zaczęli się postrzegać jako "wieczne" ofiary XX wieku

Kryzys pewnej cywilizacji

KANAN MAKIYA

Świat arabski i muzułmański stanął obecnie w obliczu największego wyzwania cywilizacyjnego od czasów upadku Imperium Osmańskiego. Ataki terrorystyczne w Nowym Jorku i Waszyngtonie pozbawiły życia tysiące niewinnych ludzi. Jeśli jednak reakcją muzułmanów i Arabów na wydarzenia 11 września będzie dalsze grzęźnięcie w poczuciu krzywdy, pociągnie to za sobą kolejne miliony ofiar.

"Antyamerykanizm" w wydaniu ludzi pokroju Osamy bin Ladena jest zaledwie ostatnią, niezmiernie żywotną odmianą koncepcji wyznawanej pierwotnie przez świeckich, tak zwanych postępowych arabskich intelektualistów o przekonaniach nacjonalistycznych, koncepcji znanej pod wieloma etykietami: antyimperializmu, antysyjonizmu, arabskiego socjalizmu, panarabizmu. Punktem wyjścia wszystkich tych ruchów były autentyczne przyczyny, z których jedne da się bardziej, inne mniej uzasadnić. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce zajmuje krzywda wyrządzona milionom Palestyńczyków przez pozbawienie ich ziemi w chwili narodzin Izraela w 1948 roku.

Jednak w rękach arabskich nacjonalistów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2503

Spis treści

Regiony Polski - Świętokrzyskie

Zamów abonament