Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwy PIT-4

24 grudnia 2001 | Dobra firma | AR
źródło: Nieznane

PODATKI W FIRMIE

Siedziba czy miejsce zamieszkania

Kłopotliwy PIT-4

Wiemy już, skąd wzięły się różnice w poglądach na temat, do którego urzędu przedsiębiorcy płacący zaliczki na podatek od swoich pracowników mają je wpłacać i składać deklaracje podatkowe. Problem leży w niezbyt trafnie skonstruowanej deklaracji PIT-4. Zwróciła nam na to uwagę jedna z czytelniczek DOBREJ FIRMY.

Tydzień temu pisaliśmy o dość odosobnionej praktyce zastosowanej przez trzy gdańskie urzędy. Przypomnijmy: poinformowały one osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, że mają płacić zaliczki na podatek dochodowy od swoich pracowników nie - jak do tej pory - urzędowi właściwemu według siedziby firmy, lecz według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. W pismach rozesłanych do płatników urzędy podały trzy akty, które mają służyć za podstawę prawną: ordynację podatkową, rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia 1999 r. dotyczące właściwości miejscowej organów podatkowych oraz art. 25 kodeksu cywilnego, mówiący, czym jest miejsce zamieszkania osoby fizycznej.

Co innego jednak mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 38 ust. 1 stanowi, że płatnicy (m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) przekazują zaliczki na rachunek urzędu skarbowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2503

Spis treści

Regiony Polski - Świętokrzyskie

Zamów abonament