Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrączka i intercyza

14 kwietnia 2003 | Nasza Europa | JB
źródło: X00752
źródło: AP

CEREMONIA POD AKROPOLEM Będzie zwieńczeniem nie tylko pięciu lat negocjacji akcesyjnych, ale też jednego z największych w historii przedsięwzięć legislacyjnych i lingwistycznych

Obrączka i intercyza

To tu, pod ateńskim Akropolem, widocznym w górnej partii zdjęcia, w najbliższą środę szefowie rządów 25 państw otworzą nowy rozdział w historii Europy

(C) AP

JĘDRZEJ BIELECKI

Z BRUKSELI

Będzie bardzo podniośle i symbolicznie: 16 kwietnia w południe 25 przywódców państw złoży podpis pod Traktatem o Poszerzeniu Unii w miejscu najlepiej symbolizującym duch cywilizacji europejskiej: zbudowanym 2150 lat temu portyku u stóp ateńskiego Akropolu. Ale sam dokument wypełniony jest technikaliami, nie symbolami. Taka jest bowiem przede wszystkim Unia.

Najładniej byłoby porównać traktat wyłącznie z obrączką, która zwiąże na zawsze Polskę z Unią. Podczas ceremonii w Atenach mowa będzie przede wszystkim o historycznym znaczeniu "jedności Europy", przełamaniu "podziałów z Jałty", "utrwaleniu pokoju" na kontynencie. I rzeczywiście, decyzja o poszerzeniu Unii była podjęta przez kraje "15" przede wszystkim z powodów politycznych, gdyż zyski gospodarcze z punktu widzenia krajów zachodnich będą początkowo skromne.

Jednak od czasu rozpoczęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2899

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament