Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy podobne, kłopotów niemało

14 kwietnia 2003 | Nasza Europa | AM

KROK PO KROKU: JAK UPADA SIĘ W UE

Przepisy podobne, kłopotów niemało

ANDRZEJ MICHALSKI

W Unii Europejskiej nie obowiązuje jedno prawo regulujące sprawy związane z upadłością przedsiębiorstw. Każde państwo problem ten stara się rozwiązać za pomocą własnych przepisów. Nie oznacza to, że w każdym z piętnastu krajów UE regulacje te są zupełnie inne. Wręcz przeciwnie, w całej Unii zasady rządzące upadłościami firm są zbliżone do siebie. Różnice napotkać można jedynie w szczegółach związanych z procedurą upadłościową.

Sądowe dylematy

Jedną z podstawowych zasad Wspólnoty jest swoboda działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy korzystający z tej swobody zakładają firmy nie tylko w krajach, z których pochodzą, ale także w innych państwach "15". Niestety, równie powszechnym zjawiskiem, jak tworzenie się spółek, jest ich bankrutowanie. W krajach europejskich, ale także np. w Stanach Zjednoczonych, liczba upadających przedsiębiorstw w ciągu roku sięga kilkunastu procent ogólnej ich liczby.

Ze specyfiki wspólnego rynku wynika, że firma mająca siedzibę np. we Francji posiada swoje oddziały również w Hiszpanii, Belgii, Holandii czy Włoszech.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2899

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament