Powstańcy
Powstanie w getcie warszawskim było dziełem ludzi młodych i bardzo młodych. Dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Mordechaj Anielewicz i jego zastępca Marek Edelman mieli po 24 lata, drugi zastępca Icchak Cukierman lat 29.
Spośród sześciuset bojowników żydowskich powstanie przeżyło tylko około osiemdziesięciu
(C) ADM
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Większość bojowców miała kilkanaście lat (np. pogromca jednego z dwóch spalonych przez powstańców czołgów liczył sobie lat... 14).
Dwie strategie
Kronikarz getta Emanuel Ringelblum zauważył tę "paradoksalną sytuację": "Pokolenie dorosłych troszczyło się o przetrwanie wojny, marzyło o przeżyciu. Młodzież zaś - ta najlepsza, najpiękniejsza, najszlachetniejsza część narodu żydowskiego - mówiła i myślała tylko o godnej śmierci. Nie myśleli jak przeżyć wojnę, nie zaopatrywali się w aryjskie dokumenty, nie mieli mieszkań po tamtej stronie". Potwierdził to Cukierman: "Nie przygotowaliśmy żadnych planów ocalenia, bo nie braliśmy pod uwagę, że ktoś z nas zostanie przy życiu".
Zamysł drugiej, obok ŻOB, organizacji zbrojnej w getcie, Żydowskiego Związku Wojskowego, był inny. ŻZW założyli oficerowie i podoficerowie (pojedynczy - zawodowi, większość - rezerwiści) Wojska Polskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta