Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpoczynku nie będzie

14 kwietnia 2003 | Nasza Europa | MP

CO DALEJ? Żeby w pełni uczestniczyć we wszystkich korzyściach, jakie niesie członkostwo w Unii, najbliższe 12 miesięcy muszą być okresem wytężonej pracy - trzeba nadrobić wiele opóźnień

Odpoczynku nie będzie

MARIUSZ PRZYBYLSKI

Choć Traktat Akcesyjny będzie podpisany ponad rok przed planowanym wejściem Polski do Unii Europejskiej, nie znaczy to, że przez ten rok nic nie będzie się działo. Najbliższe 12 miesięcy muszą być okresem wytężonej pracy, której efekty mają być widoczne najpóźniej 1 maja 2004 r.

Celne wyzwania

Jedną z najbardziej naglących spraw związanych z wejściem Polski do UE jest informatyzacja służb celnych. Musi to być zrobione jeszcze przed integracją, ponieważ pierwszego dnia integracji polskie granice na wschodzie i przejścia morskie staną się zewnętrznymi granicami UE. Poza tym że będziemy musieli je chronić, naszym obowiązkiem będzie pobieranie ceł od przedsiębiorców spoza UE. 75 proc. tych ceł będziemy przekazywać do Brukseli. Natomiast w handlu z krajami UE nie będą obowiązywały stawki celne.

Żeby skutecznie pracować na granicach, nasze służby celne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2899

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament