Odchudzanie administracji
Odchudzanie administracji
ANDRZEJ ZOLL
Zamiar odchudzenia administracji centralnej, a więc i zmniejszenia kosztów jej funkcjonowania, musi być uznany za wysoce chwalebny i wręcz konieczny do sanowania finansów publicznych.
Kiedyś, gdy za rządu premiera Buzka przeprowadzano reformę administracji, napisałem, że odniesie ona pełny sukces, jeśli w ogłoszeniach codziennej prasy będzie można przeczytać ofertę Ministerstwa Finansów wynajęcia zbędnych pomieszczeń. MF zostało tu oczywiście wymienione zupełnie przypadkowo.
Teraz w związku z reformą finansów publicznych wicepremier Kołodko zaproponował likwidację czterech urzędów: Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Projektując likwidację urzędów, trzeba wziąć pod uwagę, oprócz przewidywanych zysków dla budżetu, status prawny urzędu i państwowe oraz społeczne znaczenie jego działalności. Status prawny przewidzianych do likwidacji urzędów nie jest równy. Dwa z nich mają oparcie konstytucyjne, a ich likwidacja, w każdym razie KRRiTV, wymaga zmiany konstytucji .
Ze wszystkimi czterema urzędami współpracuję jako rzecznik praw obywatelskich, gdyż w większym lub mniejszym stopniu ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta