Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O rolniku, któremu Unia niestraszna

14 kwietnia 2003 | Nasza Europa | JJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Z KOMPUTEREM W OBORZE Nowoczesna obora z ponad setką sztuk bydła, komputerowy system zarządzania stadem, prawie trzykrotnie wyższa od średniej krajowej ilość mleka od jednej krowy - są w Polsce i takie gospodarstwa

O rolniku, któremu Unia niestraszna

Marek Niestępski, właściciel najnowocześniejszego gospodarstwa w gminie Płoniawy-Bramura: - Żeby móc się rozwijać, musiałem zaryzykować

FOT. ARCHIWUM

JAKUB JASIŃSKI

To już prawdziwe zagłębie mleczarskie - tak o gospodarstwie hodowlanym Marka Niestępskiego, rolnika z powiatu Makowskiego mówi Tadeusz Dudek, pracownik Wojewódzkiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z gminy Płoniawy-Bramura.

W ponad 120 gospodarstwach sprzedaje się więcej niż 40 tys. litrów mleka rocznie. 51 gospodarstw spełnia normy UE i posiada atest sanitarno-weterynaryjny. Krowy dają rocznie około 7 tys. litrów mleka, a w niektórych gospodarstwach nawet 9 tys. A średnia krajowa to 3-3,5 tys.

Podstawą sukcesu jest sposób żywienia zwierząt. Tadeusz Dudek opowiada, że jeszcze kilka lat temu na terenie gminy Płoniawy-Bramura 70 proc. upraw stanowiły zboża.

- Obecnie jest to 20 proc., na reszcie pól rosną trawy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2899

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament