O rolniku, któremu Unia niestraszna
O rolniku, któremu Unia niestraszna
Marek Niestępski, właściciel najnowocześniejszego gospodarstwa w gminie Płoniawy-Bramura: - Żeby móc się rozwijać, musiałem zaryzykować
FOT. ARCHIWUM
JAKUB JASIŃSKI
To już prawdziwe zagłębie mleczarskie - tak o gospodarstwie hodowlanym Marka Niestępskiego, rolnika z powiatu Makowskiego mówi Tadeusz Dudek, pracownik Wojewódzkiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z gminy Płoniawy-Bramura.
W ponad 120 gospodarstwach sprzedaje się więcej niż 40 tys. litrów mleka rocznie. 51 gospodarstw spełnia normy UE i posiada atest sanitarno-weterynaryjny. Krowy dają rocznie około 7 tys. litrów mleka, a w niektórych gospodarstwach nawet 9 tys. A średnia krajowa to 3-3,5 tys.
Podstawą sukcesu jest sposób żywienia zwierząt. Tadeusz Dudek opowiada, że jeszcze kilka lat temu na terenie gminy Płoniawy-Bramura 70 proc. upraw stanowiły zboża.
- Obecnie jest to 20 proc., na reszcie pól rosną trawy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta