Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze wymagany, ale bardzo przydatny

14 kwietnia 2003 | Nasza Europa | AB

ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ Główne jej zasady, np. dbałość o potrzeby klienta, przywództwo, współpraca z dostawcami - to podstawy przyzwoitego zarządzania przedsiębiorstwem, a nie zupełnie nowe reguły

Nie zawsze wymagany, ale bardzo przydatny

ANITA BŁASZCZAK

Na ok. 3500 ocenia się liczbę polskich firm z certyfikatem zarządzania jakością (ISO 9000/2000, ISO 9001 albo ISO 9004). Znacznie więcej przedsiębiorstw stosuje w praktyce zasady zarządzania jakością, a na certyfikat decyduje się zwykle wówczas, gdy wymusza to konkurencja albo wymagają tego odbiorcy.

Według ocen Instytutu Organizacji i Zarządzania Orgmasz, który jest jedną z kilkunastu jednostek przyznających certyfikaty, wśród ok. 3,5 tys. przedsiębiorstw, które mają certyfikat zarządzania jakością ISO, najwięcej - bo ok. 15 proc. - jest firm z branży budowlanej. Druga co do wielkości grupa (ok. 9 proc.) to producenci maszyn i urządzeń, a przedstawiciele handlu mają tu ok. 7-8-proc. udział. Najmniejszy - bo zaledwie 0,1 proc. - odsetek w grupie firm ze znakiem jakości zarządzania stanowią rolnicy. Nieco większy - bo 4,5-5-proc. - udział mają producenci artykułów spożywczych.

- Główne zasady zarządzania jakością - jak np. nastawienie na klienta i dbałość o jego potrzeby, przywództwo czy współpraca z dostawcami - to podstawy przyzwoitego zarządzania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2899

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament