Słońce w domu
Słońce w domu
Do pokoju z oknem skierowanym na północ zimą w ogóle nie zagląda słońce
(C) KORADO
Człowiek instynktownie kieruje się ku światłu. W domu ku miejscom najjaśniejszym. Potrzebne mu są jednak także strefy cienia. Od rodzaju, wielkości i liczby okien zależy światło naturalne we wnętrzu, a więc atmosfera domu i samopoczucie domowników. W jaki sposób zaprosić słońce do domu?
Przepisy określają minimalne warunki oświetlenia wnętrza domu światłem naturalnym. Mówią, że w pomieszczeniu, w którym mają przebywać ludzie, stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. (tam, gdzie nie przebywają dłużej niż 2 godziny dziennie - 1:12.) Określenie "w świetle ościeżnic" oznacza, że liczy się powierzchnia otwartego na oścież okna.
Sprawdźmy, jak to się ma do wymiarów powszechnie dostępnych, tanich okien. Zgodne z przepisowymi wymaganiami minimalnego oświetlenia pokoju o powierzchni 12 mkw. będzie okno o zewnętrznych wymiarach ościeżnic 146 cm x 146 cm. Nieco mniejsze - 117 cm x 146 cm - już tych wymagań nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta